BOR Corporation vs BIG Pharma (un meci pe viață și mai ales pe moarte)

Când deschide gura vreun doctor, vreun oficial guvernamental sau oricine altcineva ar fi calificat să se exprime pe tema vaccinurilor, apostolii antivacciniști de pe net îl contracarează scurt sub acuzația că nu ar fi chiar dezinteresat, ba chiar e posibil să fie membru al conspirației globale condusă de “big pharma” împotriva populației (deși cel mai probabil “big pharma” câștigă mult mai mult din tratamentele aplicate copiilor nevaccinați care fac boala decât de pe vaccinul propriuzis). Dacă mă uit la numărul impresionant al site-urilor ortodoxe (măcar în denumire) care se pronunță ferm împotriva vaccinării și aplic aceeași logică (în fine, să-i spunem așa) aș spune că și reciproca este adevărată, nici ei nu par foarte dezinteresați. Rapoartele oficiale publicate de statele occidentale în ultimii zece ani arată clar că nimeni nu a murit în urma administrării vaccinului ROR, de exemplu, iar rata de apariție a reacțiilor adverse severe este în jur de unu la un milion. O comparație scurtă cu datele publicate de România despre epidemia de rujeolă arată clar că probabilitatea de a avea nevoie de serviciile BOR Corporation sunt mult mai mari dacă nu-ți vaccinezi copilul. Iar rata mortalității este dublă față de cea menționată până de curând de literatura medicală de specialitate, ceea ce înseamnă că nivelul nostru de imunitate scade rapid iar boala recâștigă terenul pierdut în zeci de ani de vaccinare. Ceea ce va crește numărul celor care vor căuta (tot pe net, evident) programul turneelor de moaște în căutarea minunilor vindecătoare.

Doamne-ajută, ce să zic, se pare că o să avem nevoie.

Pentru nostalgici, o colecție de dezamăgiri – TVRi

Sinaia Oct 2009 058
Castelul Peleș, Sinaia, România

Fiul doamnei Elisabeta din Franța are un calcul biliar de 2 centimetri. Medicul lui francez i-a recomandat intervenția chirurgicală. Însă doamna a auzit că se poate trata și medicamentos așa că dă telefon în direct la “Un medic pentru dumneavoastră” ca să întrebe ce să facă. Cei doi invitați (aproape permanenți) din studio îi recomandă o cură de o lună cu anghinare și armurariu și îi garantează vindecarea. Pentru constipația doamnei Georgeta din Spania se adaugă celor două plante minune și salvia, al cărei nume vine de la salvare, deci te salvează din orice. Domnișoara Geta din Franța e fericită că a găsit linia liberă însă e lipsită de noroc. Întreabă de o boală cu nume latinesc complicat și rezonanță de boală venerică, așa că naturiștii din studio nu înțeleg și sar peste răspuns trecând direct la ce trebuie să facem dacă am mâncat și am băut prea mult în weekend. Interesați? Anghinare și armurariu, bineînțeles!

Continue reading “Pentru nostalgici, o colecție de dezamăgiri – TVRi”

Sfaturi medicale de la slujitorii Domnului

GoogleSuntem inundati pe toate canalele media de opiniile apostolilor luptei impotriva vaccinarii. Sunt evident mult mai vocali si aparent convingatori in demonstratiile lor culese de peste tot. Ca om matur care a avut norocul de a supravietui vaccinarii “abuzive” practicate in timpul regimului comunist ma simt dator sa-mi dau si eu cu parerea, nu pentru ca as avea cunostinte medicale (pana la urma cati dintre cei care-si dau cu parerea au?) ci pentru ca educatia mea inginereasca m-a obisnuit sa lucrez cu cifre si mai ales sa respect statistica. Pentru ca statistica pare sa fie mai exacta decat minunile lui Arsenie Boca si chiar decat legile lui Murphy.

Va spuneam ca am fost vaccinat pe vremea comunismului, cand nimeni nu punea in discutie politica sanitara, probabil pentru ca nu existau site-uri care sa te sfatuiasca pe subiect. Pe de alta parte, niciodata nu am fost mai bolnav in viata mea ca atunci cand, pe la 30 si ceva de ani, am luat oreion de la copii. Vreo doua zile am crezut ca n-o sa scap.

Continue reading “Sfaturi medicale de la slujitorii Domnului”

Adevăruri alternative

“It’s no wonder that truth is stranger than fiction. Fiction has to make sense.”

Mark Twain

IMG_1642
Ultimul telefon public din București

Sunt români care cred că strămoșii noștri daci vorbeau latina pe când romanii încă nu învățaseră să vorbească, ba chiar aduc dovezi că romanii sunt, de fapt, urmașii primilor  daci plecați la muncă în Italia acum vreo doua mii și ceva de ani. Urmele acestei mari civilizații dace stau îngropate adânc în pământ la tot pasul și numai incompetența și netrebnicia istoricilor “din establishment”  fac ca adevărul să nu iasă la iveală, așa cum este atât de elocvent prezentat (cu mărturii!!!) pe site-urile din lumea dacologiei – și confirmat de Sergiu Nicolaescu în filmul “Dacii”.

Este foarte probabil ca suporterii dacologiei să nu-și fi vaccinat copiii pentru că, se știe, vaccinurile îi pot omorî, îi otrăvesc cu tot felul de substanțe letale și le pot provoca autism. Sunt niște chestii inventate de “big pharma” ca să le pape banii și să-i țină clienți captivi toată viața, dovadă și înverșunarea cu care grămezi de doctori slugarnici susțin vaccinarea. Continue reading “Adevăruri alternative”

Eu cu cine votez?

775600_431879936922934_333679581_oSă spunem că ai fost inchis câțiva ani undeva, în izolare completă, fără acces la vreo sursă de informare despre lumea exterioară. În pârnaie, de exemplu, de unde te-ai întors de curând. Ori, să spunem că ai fost în comă cățiva ani și ți-ai revenit săptămâna trecută. Ori poate ai fost plecat undeva foarte departe sau poate cu oile pe munte într-o transhumanță care a ratat toate termenele tradiționale, durând câțiva ani. În fine, ai înțeles ideea, realizezi brusc că habar n-ai în ce lume ai revenit. Dar, brusc cetățean responsabil, încerci să recuperezi rapid anii în care ai lipsit.

Continue reading “Eu cu cine votez?”

București

IMG_1635.jpgTrei luni departe și anticorpii mei la nenumăratele agresiuni ale Bucureștiului s-au dus. Îi pierd în doar câteva zile în mediul aseptic al “perfecțiunii” elvețiene. Lucruri pe care nu le vedeam – sau doar mă obișnuisem să nu le mai văd – capătă o amploare disproporționată în economia primelor impresii bucureștene.
La control pașapoarte cozile sunt prea mari, bagajele vin greu, aștepți aproape 20 de minute mașina de la firma de închirieri deși ți s-a spus că vine în 5. Continue reading “București”

Blocați pe centură

Treci pe sub Șoseaua Alexandriei și ăsta a fost ultimul pod. Se circulă în coloană dar încă se circulă. Urmează apoi peisajul dezolant al unei foste fabrici din care mai sunt doar ruine – pereți care se incăpățânează să stea în picioare deși structura metalică a fost demult demontată. Și după o curbă lină la dreapta îți apare în față coada de la Domnești. Ești pe centură și te duci la birou, undeva la intrarea pe autostradă, spre Pitești. Continue reading “Blocați pe centură”

Am întâlnit și hoți proști!

Citesc peste tot despre declarațiile domnului Țiriac făcute de curând la Realitatea TV. Recunosc că nu am fost foarte surprins de faptul că este împotriva mișcărilor de protest din țară și, evident, interpretează motivațiile și derularea acestor mișcări in registrul de propagandă al Antenei 3. Până la urmă, toți miliardarii români pe care i-am auzit pronunțându-se – majoritatea cu averi făcute sau începute în vremurile de aur ale primelor guverne PSD și continuate cu succes sub următorii – au fost cam tot pe-acolo. Iar ceilalți probabil că tac și-așteaptă o grațiere, o amnistie sau măcar debarcarea celor care și-au luat independența prea în serios. Asta așa, doar ca să fie siguri că nimeni nu-i va întreba vreodată cum au făcut primul milion. Sau miliardul de după…

Continue reading “Am întâlnit și hoți proști!”

Putem ucide corupția

Un imens scandal. Acuze îngrozitoare zburând din ambele tabere, jigniri greu de închipuit și imposibil de reprodus. Tradiționala divizare a opiniei publice în două tabere. E, din nou, o luptă PSD împotriva celorlalți. Pe de o parte e partidul care a caștigat alegerile, guvernul său legitim și susținătorii lor tradiționali. În partea cealaltă găsim ce, de fapt? Păi, poți să-i spui societate civilă, dar nu e numai asta. Sau tinerii frumoși și liberi, dar nu toți sunt tineri. Dacă-i întrebi pe cei care au două televizoare acasă ca să se poată uita în același timp și pe Antena3 și pe RomaniaTV o să-ți spună că sunt corporatiști manipulați de Iohannis, de Kovesi, de securiștii nostri și de agenturile străine, împinși cu forța în piață de șefii lor străini și, în plus, plătiți de Soros la bucată, fie ea de om mare, copil sau câine. Cu scopul de a da jos guvernul PSD, de a crea anarhie, de a ne vinde țara câtă a mai rămas a noastră, de a ne tăia pădurile și a desființa familia tradițională. Mi-a scăpat ceva?

Continue reading “Putem ucide corupția”

Multe lacrimi, puțini sfinți

Mă uit la România9, pe TVR Internațional, care își propune să ne arate fețe noi așa că ni-i prezintă pe domnii Mircea Dinescu și Doru Bușcu de la Cațavencii.
Continuând în linia recentei lor schimbări la față cei doi invitați îi caută lui Iohannis nod în papură găsindu-l practic responsabil pentru orice lucru care nu merge bine în politica românească sau în țară, în general. Prin contrast, domnului Dragnea i se găsește doar o (scuzabilă) inabilitate de a comunica și a-și explica acțiunile pe înțelesul tinerilor care protestează. Nu se comentează conținutul ordonanțelor, totul se prezintă ca o luptă între palate și un exercițiu de manipulare a propriilor susținători.
Continue reading “Multe lacrimi, puțini sfinți”