Mă uitam în dimineața asta la defilarea acelor băieți prin capitala Americii, atât de mândri de ei că au venit cu fețele acoperite ca să nu-i recunoască părinții la televizor. Nu mi-e clar dacă la sfârșit au ars și-o cruce pe peluza Casei Albe sau focurile de artificii au fost de ajuns.
În Elveția manifestarea lor ar fi fost ilegală, pentru că acum câțiva ani cetățenii au interzis prin referendum portul hijab-ului în public. Ironia sorții sau disonanță cognitivă, spuneți-i cum vreți, votul a fost pe vremea când toată lumea era obligată să poarte mască.
LikeLike
Motivul interzicerii fusese unul religios? La Hijab ma refer. Ca daca e asa, este stupid, intr-adevar. Ma gandesc ca poti imune o astfel de restrictie tocmai pentru a nu folosi un pretext religios pentru ca un infractor sa poata face o crima fara a putea fi recunoscut.
LikeLike
Din ce știu, au existat două motive, cel privind umilirea femeilor și cel privind identificarea persoanelor.
LikeLike